content top

Używana kasa fiskalna – czy się opłaca?

Kolega z zaprzyjaźnionej firmy zaręcza, że jego używana kasa fiskalna jest bardzo dobra i chce nam ją sprzedać za połowę ceny? Nie dajmy się nabrać na pozorne oszczędności. Do zakupu używanej kasy musimy doliczyć koszt wymiany pamięci fiskalnej i czas stracony na załatwianie formalności w Urzędzie Skarbowym.

To zrozumiałe, że w obliczu nowych wydatków szukamy sposobów, aby jak najwięcej zaoszczędzić i dokonać jak najbardziej korzystnej transakcji. Nasze przedsiębiorstwo rozwija się i zaczynamy sprzedawać coraz więcej towarów czy usług klientom detalicznym. W pewnym momencie konieczne staje się nabycie i rejestracja kasy fiskalnej. Koszt takiego urządzenia może nas nieco przerażać, co naturalnym torem prowadzi nas do poszukiwania tańszych alternatyw. Kolega z sąsiedniego podwórka zapewnia nas, że jego stara kasa fiskalna jest całkowicie sprawna i może nam ją odsprzedać za połowę ceny? A może znajdujemy  używane kasy fiskalne na aukcjach w Internecie? Takie oferty mogą się wydawać kuszące. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup używanej kasy, obliczmy wszystkie koszty i zastanówmy się, czy taka alternatywa rzeczywiście się opłaca.

Taniej, a jednak drogo

Przede wszystkim pamiętajmy, że zakupiona z drugiej ręki kasa fiskalna była zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym na inną firmę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mamy prawa używać takiej kasy w naszym przedsiębiorstwie. Gdybyśmy to zrobili, w rzeczywistości popełnilibyśmy przestępstwo skarbowe. Ponadto w świetle przepisów nie możemy kupić urządzenia bezpośrednio od sąsiada – w takiej transakcji powinna pośredniczyć firma serwisowa producenta. Używana kasa fiskalna przede wszystkim musi być wyrejestrowana przez poprzedniego właściciela. Wraz z urządzeniem sprzedający musi wręczyć nam protokół z Urzędu Skarbowego, w innym przypadku nic nie jesteśmy w stanie z naszą kasą zrobić. Dopiero po przedstawieniu odpowiednich dokumentów serwisant producenta może wymienić moduł fiskalny i sfiskalizować kasę na inną firmę. Niestety, koszt tej operacji jest porównywany z zakupem nowej kasy. Koszt takiej usługi to około 800zł – tyle, co jedna z tańszych nowych kas.

Kto panu to sprzedał?

Gdy kupujemy używaną kasę od obcej osoby, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana. Sprzedawca powinien dostarczyć nam fakturę zakupu urządzenia. Jeśli tego nie zrobił, możemy zwrócić się do Urzędu Skarbowego z prośbą o sprawdzenie poprzedniej firmy po numerze NIP. Aby uzyskać ten numer, wystarczy wydrukować jakikolwiek paragon. Zawsze istnieje ryzyko, że sprzedana nam kasa fiskalna została skradziona. Jak widać, kupno używanego urządzenia to nie tylko duży wydatek, ale też dużo zachodu, a w pewnych przypadkach nawet nieprzyjemności.

Bez żadnej gwarancji

Czy zakup używanej kasy fiskalnej może mieć jeszcze jakieś minusy? Owszem. Jednym z nich jest brak gwarancji. Nawet jeśli wymieniamy pamięć fiskalną w serwisie producenta, nie możemy liczyć na otrzymanie karty gwarancyjnej. Drugą sprawą jest homologacja. Aby zarejestrować używaną kasę w Urzędzie Skarbowym, musimy posiadać aktualną homologację. Jeżeli już koniecznie musimy kupić używane urządzenie, koniecznie sprawdźmy, czy posiada ono aktualną homologację. Uważajmy szczególnie na starsze kasy fiskalne, ponieważ w ich przypadku ryzyko wygasłej homologacji z oczywistych przyczyn jest większe.

No to opłaca się, czy nie?

Czy w takim razie kupno używanej kasy fiskalnej jest naprawdę taką okazją? Odpowiedź brzmi: nie. Oczywiście mamy w naszej mentalności takie przeświadczenie, że używane rzeczy są tańsze i bardziej się opłacają. Ta zasada nie sprawdza się w przypadku kas fiskalnych. Koszt wymiany pamięci fiskalnej zawsze jest wysoki, kasa fiskalna zawsze jest mniej czy bardziej używana, a my dodatkowo stracimy czas na załatwianie spraw w serwisie i Urzędzie Skarbowym. Pożegnajmy się też z ulgą podatkową z tytułu zakupu urządzenia. Nie łudźmy się, że poprzedni właściciel okazał się na tyle szlachetny, że zrezygnował z własnego zwrotu z myślą, że w przyszłości nasza firma się o niego postara. Nawet jeśli nie mamy udokumentowanego zwrotu otrzymanego przez poprzednią firmę, możemy być pewni, że Urząd Skarbowy będzie domniemywał uzyskanie go.

Nie daj się nabrać

Lepiej kupić nową kasę fiskalną. Jeśli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, a przy tym nasze przedsiębiorstwo nie prowadzi bardzo intensywnej sprzedaży detalicznej i nie ma w swym asortymencie kilkudziesięciu tysięcy produktów, możemy zdecydować się na tańszą wersję poręcznej kasy. Jeśli postaramy się o zwrot kosztów poniesionych z tytułu zakupu kasy, możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Przykładowo okazyjnie zakupiona za 100zł kasa fiskalna wymaga zainwestowania kilkuset złotych w wymianę pamięci. Za takie samo, nowe urządzenie z gwarancją zapłacimy powiedzmy 1000zł. Urząd Skarbowy przyzna nam zwrot w maksymalnej wysokości 700zł. Mamy więc nową kasę ponad połowę tańszą od używanej. Nie dajmy się nabrać na używane kasy fiskalne. Najlepiej wybierzmy się do sklepu i poprośmy o pomoc w dopasowaniu nowego urządzenia do potrzeb naszej firmy.

One Response to “Używana kasa fiskalna – czy się opłaca?”

  1. Fabian pisze:

    Musze wygospodarować sobie trochę więcej czasu wieczorami, by moc częściej tu zaglądać. Dziękuje za wszystkie notki, bardzo przydadzą mi się wszystkie zawarte w nich informacje.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *