content top

Tanie kasy fiskalne TORELL Mercury 130F – najpopularniejszy produkt

Torell Mercury 130F to bardzo popularna, tania kasa fiskalna, według pewnego rankingu nawet najpopularniejsza w Polsce. Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom tej kasy i zastanówmy się, jak ocenić jej przydatność w naszej działalności. Podobnie jak inne tanie kasy fiskalne, Mercury 130F sprawdza się tylko w pewnych konkretnych sytuacjach.

Nie powinniśmy myśleć, że dobre kasy fiskalne to drogie kasy. Owszem, produkty za kilka tysięcy złotych wyposażone są w dodatkowe funkcje i mogą być bardzo przydatne w prowadzeniu przedsiębiorstwa, jednak nie jest tak, że tanie kasy fiskalne są gorszym odpowiednikiem tych drogich. Różnica polega przede wszystkim na ich przeznaczeniu. Pomyślmy – czy stragan z ubraniami musi mieć dużą, stacjonarną kasę fiskalną? Czy zawarte w niej funkcje rzeczywiście są potrzebne sprzedawcy? Zastanówmy się, jak rozpoznać swoje potrzeby i czy tanie kasy fiskalne Mercury 130F rzeczywiście są w stanie je zaspokoić.

Prawie za darmo

Kasa fiskalna TORELL Mercury 130F to jedna z najtańszych kas na rynku, jej cena oscyluje wokół 700zł. Według rankingu stworzonego w kwietniu 2012 roku przez prównywarkę cenową Skąpiec.pl, jest to najczęściej kupowana tania kasa fiskalna. Nie oszukujmy się – głównym powodem jej popularności niewątpliwie jest niska cena. Po odliczeniu ulgi z urzędu skarbowego koszt tego urządzenia okazuje się nieodczuwalny. Tanie kasy fiskalne Mercury 130F mają niewątpliwie swoje wady i zalety.

Ograniczona baza PLU

Urządzenie to jest małe i lekkie, z definicji przeznaczone do niewielkich punktów sprzedaży i handlu obwoźnego. Co to oznacza w praktyce? Do pamięci tej kasy nie wprowadzimy więcej niż 2000 pozycji sprzedażowych. Tanie kasy fiskalne często mają dość ograniczoną bazę PLU, czyli bazę towarową. Zanim zdecydujemy się na kupno tego produktu, dobrze przemyślmy, ile będziemy chcieli wprowadzić do niej pozycji sprzedażowych. Może dzisiaj mamy ich tylko 500, ale co będzie za 2-3 lata?

Syberyjskie klimaty

Producentem kasy Mercury 130F jest rosyjska firma Incotex. Jednych ta informacja może przerażać, a innych zadowalać. Dlaczego? Przerażać może bardziej przez uprzedzenia do produktów rosyjskich, a zadowalać z jednej prostej przyczyny – skoro Rosjanie stworzyli produkt mający przetrwać w zewnętrznych warunkach, z pewnością dostosowali go do warunków naturalnych o wiele trudniejszych niż polskie. Co tam dla takiej kasy -5 ˚C, skoro na Syberii bywa -50˚C. Tutaj jednak niespodzianka – według zaleceń producenta tania kasa fiskalna Mercury 130F nie powinna pracować w temperaturze -10 ˚C. Urządzenie to ma więc pewną odporność za zimno, nie spodziewajmy się jednak cudów – w bardzo niskiej temperaturze również może przestać pracować.

Obsługa do nauczenia

Tanie kasy fiskalne Mercury 130F posiadają numeryczne wyświetlacze LCD. Z założenia kasa ta miała być prosta w obsłudze, a duża ilość komunikatów miała ułatwić użytkownikom pracę. Nie do końca się to udało, ponieważ w praktyce wielu użytkowników narzeka, że ta tania kasa fiskalna w rzeczywistości jest mało intuicyjna w obsłudze. Oczywiście każda nauka wymaga cierpliwości i nie należy od razu zrażać się takimi opiniami. Jeśli już wcześniej mieliśmy do czynienia z obsługą kasy fiskalnej, prawdopodobnie poradzimy sobie i z tą. Nawet jeśli swoje doświadczenie będziemy dopiero zdobywać, przy odpowiednim zaangażowaniu i pomocy szkoleniowca z serwisu z pewnością poradzimy sobie z obsługą kasy Mercury 130F.

Z drugiej strony musimy też wziąć pod uwagę, kto będzie obsługiwał naszą kasę fiskalną. Oczywiście nie chodzi o to, że młodzież dorabiająca na wakacjach czy emerytka nie będą w stanie nauczyć się obsługi tego modelu taniej kasy fiskalnej. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwości naszych pracowników, a co za tym idzie możliwość popełniania przez nich błędów, jeśli obsługa kasy nie będzie wystarczająco prosta.

W oczekiwaniu na euro

Tanie kasy fiskalne Torell Mercury 130F są przygotowanie na zmianę waluty na euro. Warto o tym wspomnieć, ponieważ nie wszystkie tańsze kasy oferują taką możliwość. Pamiętajmy, że jeśli za rok, dwa czy pięć przyjdzie nam zmienić walutę, tania kasa fiskalna nie posiadająca takiej funkcji będzie praktycznie do wyrzucenia. Co najwyżej może posłużyć jako przycisk do papieru.

Tę kasę podłączysz

Mercury 130F ma jednak kilka cech, którymi nie wszystkie tanie kasy fiskalne mogą się pochwalić. Przede wszystkim może być podłączona do komputera. Wprawdzie dodawany do kasy program Mercury 130F Manager nie ma wielu funkcji, pozwala głównie na eksport danych z pamięci kasy do pliku w formacie xml, jednak jest to zawsze dodatkowy bonus, przydatny w prowadzeniu działalności. Kasa ta może też współpracować z wagą i czytnikiem kodów kreskowych.

Ma i wady, i zalety

Tania kasa fiskalna Torell Mercury 130F posiada w ograniczonej wersji wiele funkcji dostępnych głównie w droższych urządzeniach, co niewątpliwie świadczy o jej przewadze nad produktami w podobnej cenie. Jednak urządzenie to kuleje w obszarach, które często są najważniejsze dla użytkownika – obszerności bazy PLU, intuicyjności obsługi i szybkości drukowania paragonów. Zanim zdecydujemy się na kupno tej taniej kasy fiskalnej, zapoznajmy się z jej funkcjami i oceńmy, czy rzeczywiście sprawdzi się w naszej działalności.

 

Producent INCOTEX
Gwarancja 1 rok
Gwarancja na moduł fiskalny 5 lat
Rodzaj Sprzedaż mobilna
Kopia elektroniczna Nie
Kolor Grafit
Maksymalna ilość towarów 2000
Maksymalna ilość opakowań zwrotnych 50
Maksymalna ilość znaków nazwy towaru 16
Ilość stawek podatkowych 7
Ilość kasjerów 4
Maksymalna ilość pozycji paragonu 50
Stacyjka trybów pracy Nie
Wymiary 180x260x85 (szer. x głęb. x wys.) [mm]
Waga 0.9 [kg]
Szuflada Opcja
Ilość klawiszy 29
Ilość klawiszy form płatności 3
Ilość klawiszy rabatów procentowych 1
Ilość klawiszy rabatów kwotowych 0
Klawisz waluty EURO Tak
Nakładka wodoszczelna Nie
Wyświetlacz operatora LCD numeryczny, 10 znaków
Wyświetlacz klienta LCD numeryczny, 10 znaków
Drukarka Dwutaśmowa, termiczna
Rodzaj drukarki Mercury TPM-022
Szybkość druku 8 [linii/sek.]
Trwałość drukarki Głowica: 50 km taśmy ,Element grzejny 100 000 000 impulsów
Ilość znaków w linii 18
Papier 28 [mm] termiczny
Złącza komunikacyjne 2 x RS-232C – RJ45
Urządzenie współpracujące Komputer, waga, czytnik kodów kreskowych, szuflada
Komunikacja w tle Nie
Zasilanie sieciowe Zasilacz 230V 50Hz/ 7,4V 250mA
Akumulator główny 7,4 V Li-ION
Pobór mocy z sieci: max 10W, z akumulatora max 5W
Temperatura pracy – 10 ˚C ~ +40 ˚C
Wilgotność 30% ~ 85%, bez kondensacji pary wodnej

 

2 komentarze to “Tanie kasy fiskalne TORELL Mercury 130F – najpopularniejszy produkt”

  1. AldonkaWarszawianka pisze:

    Okazuje się, ze blogi mogą być naprawdę pomocne w poszukiwaniu rozwiązania pewnych problemów, czy, po prostu, wartościowych informacji. Ciesze się, ze odwiedziłam tę stronę, na pewno jeszcze tu wrócę.

  2. Karolina Łukaszewicz pisze:

    Dziekuje serecznie za ta recenzje. Każdy sprzedawca odradza mi ta kase, a prawda jest taka, ze wcale nie potrzebuje innej. Mam nadzieje, ze dam rade ogarnac obsługe.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *