content top
Tanie kasy fiskalne – jak kupić, by nie żałować?

Tanie kasy fiskalne – jak kupić, by nie żałować?

Najpóźniej 1 marca 2015 roku dziesiątki tysięcy podatników musi rozpocząć ewidencję z zastosowaniem kasy fiskalnej. Zanim jednak kasa fiskalna pojawi się w danym punkcie handlowo-usługowym, przedsiębiorcę czeka spore wyzwanie. Wybór i zakup kasy fiskalnej. Jakiego wyboru dokonać? Jakie urządzenie fiskalne kupić? Tak, by nie żałować potem wydanych pieniędzy.  

Nowe przepisy zmuszają dziesiątki tysięcy podatników do wprowadzenia kasy fiskalnej w 2015 roku. Wśród niech znalazło się wielu usługodawców. To właśnie oni, wraz z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów, utracili prawo do jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych. Fryzjer, kosmetyczka, mechanik, lekarz, stomatolog… Każdy podatnik, który w 2015 roku kontynuuje świadczenie usług pozbawionych prawa do zwolnienia z kas, musi wprowadzić kasę fiskalną w swojej działalności. Jeżeli nie utracił do końca grudnia 2014 roku prawa do zwolnienia (np. z powodu przekroczenia limitu do zwolnienia podmiotowego), obowiązującym go terminem na start z kasą jest 1 marca 2015 roku.

Niezależnie od tego z jakiego powodu musimy wyposażyć się w kasę fiskalną, jej wybór nie jest łatwy – szczególnie dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał z takim urządzeniem do czynienia.

Jak wybrać kasę fiskalną?

Przyszły użytkownik kasy fiskalnej nie ma lekko już na samym początku. Salony kas fiskalnych czy sklepy internetowe oferują mnóstwo urządzeń różnych producentów: kasy fiskalne Posnet, kasy Elzab, Novitus, Innova…  Z jednej strony to dobrze, że wybór jest duży, z drugiej – potrafi przyprawić o ból głowy. Wymieniliśmy tylko kilka znanych marek, a każdy producent proponuje kilkanaście lub kilkadziesiąt modeli urządzeń do ewidencji sprzedaży, drukowania paragonów, etykiet, ważenia towarów itd. Jak wśród tylu sprzętów wybrać dobrą kasę fiskalną? Urządzenie, które sprawdzi się w naszej firmie i nie zrujnuje naszego budżetu?

Ile kosztuje kasa fiskalna?

Ile kosztuje kasa fiskalna? O to zwykle pytają podatnicy w pierwszej kolejności. Cena ma oczywiście znaczenie – nikt nie lubi przepłacać. Ale poszukiwania taniej kasy fiskalnej mają związek z czymś jeszcze.

Wielu przedsiębiorców z niechęcią myśli o prowadzeniu kasy fiskalnej, a zakup tego urządzenia postrzegany jest jako niepotrzebny, dodatkowy wydatek. Wobec tego myślą sobie: Skoro już muszę mieć kasę fiskalną, to kupię najtańsze urządzenie jak się da i będę miał to z głowy!

Ty też tak pomyślałeś, gdy dowiedziałeś się, że tracisz prawo do zwolnienia z kas w 2015 roku? Być może nad tym, jaka jest cena takiej kasy fiskalnej, też się już zastanawiałeś.

Otóż, najtańsze modele kas fiskalnych, jakie możemy znaleźć w Internecie zaczynają się od jakiś 400zł.

Damy Ci jednak dobrą radę: Zanim jednak zdecydujesz na najtańsze, dostępne urządzenie fiskalne – naprawdę dobrze się zastanów. Za najtańsza kasę fiskalną na rynku, możesz dużo zapłacić.

Najtańsza kasa fiskalna może dużo kosztować. Jak to możliwe?

Jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z kasą fiskalną i nie prowadziłeś nigdy ewidencji z jej zastosowaniem, musisz wiedzieć, że obowiązki podatnika w tym zakresie to nie tylko rejestrowanie transakcji i drukowanie paragonów fiskalnych dla klientów.

Kasa fiskalna musi zostać zainstalowana, skonfigurowana i zafiskalizowana. Do pamięci urządzenia należy wprowadzić dane związane ze sprzedażą np. poprawne nazwy towarów i usług, które potem będą się drukować na paragonach fiskalnych. Nazwy te nie mogą być przypadkowe – ich formę regulują przepisy prawa. Podobnie zresztą jak całą ewidencję sprzedaży – ona również musi odbywać się zgodnie z przepisami. Prowadzenie kasy fiskalnej ma także związek z późniejszym archiwizowaniem danych i w końcu – z przebiegiem kontroli skarbowych.

Oczywiście nie wszystko będziesz robił samodzielnie – np. fiskalizacja kasy to usługa, która musi wykonać autoryzowany serwis kas fiskalnych. Jednak większość codziennych zadań, takich jak drukowanie paragonów, wymiana rolki papieru, generowanie raportów dobowych czy miesięcznych, przechowywanie dokumentów kasowych – to wszystko  będzie należało do Ciebie.

Jaki to ma związek z ceną kasy fiskalnej?

To jakiej klasy kasę fiskalną wybierzesz dla swojej firmy, wpłynie na późniejszy przebieg wielu czynności, w tym także czynności podatkowych.

Dobra kasa fiskalna będzie Ciebie może jednorazowo kosztować więcej, ale na dłuższą metę pozwoli Ci sporo zaoszczędzić i bez problemu wywiązywać się ze wspomnianych wyżej obowiązków.

Dobra kasa fiskalna:

  • Oszczędzi Twój czas – nie spędzisz wielu godzin na rozszyfrowywaniu mało intuicyjnego menu.
  • Oszczędzi przestrzeń Twojego biura, sklepu, lady sprzedażowej – ze względu na jej kompaktowe wymiary i małą wagę.
  • Oszczędzi miejsce na zapleczu – będziesz dysponował nowoczesnymi opcjami archiwizacji danych i nie będziesz musiał się zastanawiać, gdzie schować kolejne rolki kasowe z kopiami paragonów.
  • Oszczędzi Twoje pieniądze – ponieważ będzie tańsza w  eksploatacji.

Najtańsze kasy fiskalne mają nieprzyjazną obsługę, niewielką bazę towarów i usług, mało miejsca na paragonie – o  braku możliwości drukowania faktur czy naniesienia numeru NIP klienta nie wspominając. Ich walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia, a w eleganckim butiku, salonie piękności czy kancelarii prawnej, ma to również znaczenie.

Musisz się też liczyć z tym, że do wymiany urządzenia fiskalnego na nowocześniejszy model z bardziej zaawansowanymi0 funkcjami, zmuszą Cię, wcześniej czy później, zmieniające się przepisy ustawodawcy.

Ulga na zakup kasy – nawet 700zł!

Powodem, dla którego polecamy Ci też od razu zdecydować się na porządną, choć nieco droższą kasę fiskalną, jest ulga na zakup kasy przewidziana dla podatników zaczynających pracę z tym urządzeniem. Jeśli dopiero rozpoczynasz ewidencję z zastosowaniem kasy fiskalnej i spełniasz kilka podstawowych warunków, to najpewniej i Tobie przysługuje ulga na zakup kasy. Jaką wysokość może mieć taki zwrot kosztów? Kwota odliczenia może wynosić nawet 700 zł za każde zgłoszone urządzenie fiskalne!

Tania, ale nie najtańsza kasa fiskalna

Jeśli masz mały punkt usługowy: salon fryzjerski, gabinet kosmetyczny czy niewielki rodzinny warsztat samochodowy to nie musisz oczywiście kupować najnowszej drukarki fiskalnej za kilka tysięcy złotych. Niska cena jest dla Ciebie ważna? W porządku! W wyborze kasy fiskalnej kieruj się w takim razie dewizą: najtańsza z najlepszych.

Jeżeli przejrzysz ofertę pod tym kątem, zobaczysz, że jeśli chodzi o dobre i tanie kasy fiskalne Warszawa czy inne duże miasta, a także sklepy internetowe mają naprawdę dużo do zaoferowania. Polecają urządzenia fiskalne znanych i sprawdzonych producentów: kasy fiskalne Posnet, Elzab, Novitus, Innova. Nowoczesne modele tych marek możesz kupić  poniżej 1000 zł, a nawet poniżej 900zł! Przykładem jest chociażby Posnet Bingo HS EU czy Posnet Mobile EU. Nieco droższa, ale wciąż za mniej niż tysiąc złotych, jest kasa fiskalna Posnet Mobile HS EJ. Około 1200zł kosztuje Elzab K10 ­–ale za tę cenę będziesz miał do dyspozycji nowoczesne urządzenie z ekranem dotykowym i wieloma innymi zaawansowanymi funkcjami.

Wymienione modele i kwoty to oczywiście jedynie przykłady – serwisy kas fiskalnych mają często różne promocje, więc z odrobiną szczęścia możesz kupić urządzenie w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Ale cena to wszystko. Serwisant w salonie kas fiskalnych pokaże Ci najpewniej kilka, jeśli nie kilkanaście modeli, w tej samej cenie. Jak wśród nich wybrać kasę fiskalną dopasowaną do naszych potrzeb? Taką, która sprawdzi się w naszej firmie?

O tym jak wybrać kasę fiskalną, przeczytaj w artykule Jak wybrać kasę fiskalną? Kilka podstawowych zasad

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *