content top
Sprzedaż lodów – kasa online czy z kopią elektroniczną?

Sprzedaż lodów – kasa online czy z kopią elektroniczną?

Po zmianie przepisów każda placówka gastronomiczna musi posiadać kasę fiskalną. Dotyczy to również obiektów specjalizujących się w sprzedaży lodów – nie ma znaczenia, czy jest to działalność całoroczna, czy też sezonowa. Sprzedaż lodów – kasa online czy z kopią elektroniczną? Poniżej umieszczono odpowiedź na to pytanie.

Czy każda lodziarnia musi posiadać kasę fiskalną?

Jeszcze kilka lat temu wiele obiektów gastronomicznych nie musiało ewidencjonować obrotów za pomocą kasy fiskalnej. Aktualnie każdy obiekt z tej branży (w tym lodziarnia) musi posiadać urządzenie zgłoszone w odpowiedniej instytucji. Klient, który dokonał u nas zakupu musi otrzymać paragon. Brak kasy fiskalnej, a nawet niewydanie paragonu grozi nałożeniem wysokich sankcji. Ponadto możemy utracić prawo do ulgi na zakup urządzenia (wynosi ona maksymalnie 90% wartości kasy, ale nie więcej niż 700 zł). Należy więc posiadać omawiane urządzenie już od samego początku prowadzenia działalności.

 

Kiedy kasa fiskalna z kopią elektroniczną?

Tradycyjna kasa fiskalna z elektroniczną kopią jest aktualnie stosowana w każdym obiekcie gastronomicznym, który w ten sposób ewidencjonuje obroty. Wybierając urządzenie do swojego biznesu należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę. Najważniejsze jest to, aby kasa była niewielka, funkcjonalna, a zarazem wydajna. Dobrą opcją jest model Posnet Mobile HS lub Elzab K10. Zaproponowane urządzenia są lekkie, a zarazem niezawodne. Idealnie sprawdzą się w lodziarniach. Plusem jest również korzystna cena zakupu. Należy pamiętać o tym, że przedsiębiorcy, którzy wykorzystują do sprzedaży kasę fiskalną mają również obowiązki z nią związane. Mowa tutaj o m.in. fiskalizacji przez uprawnionych fachowców, raportach dobowych i miesięcznych, czy tez konieczności serwisowania książki serwisowej.

 

Od kiedy kasa online?

Od dnia 1 lipca 2020 roku będą obowiązywać nas nowe przepisy. Przedsiębiorstwa nie będą mogły stosować już kas z kopią elektroniczną. Zgodnie z ustawą każda firma będzie musiała stosować kasy fiskalne online. Wymaga to wcześniejszej wymiany urządzenia. Jeśli tego nie zrobimy, to urząd podatkowy może nałożyć na nas kary finansowe. Kasa online przesyła dane o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas. To właśnie ten organ weryfikuje poprawność przeprowadzonych transakcji. Ma to na celu zmniejszenie liczby oszustw podatkowych. Krajowa Administracja Skarbowa wymaga wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń – tradycyjne kasy nie pozwalają na tak zaawansowaną kontrolę, co stanowi spore utrudnienie.

Lodziarnie również muszą dostosować się do tych przepisów. Na uwagę zasługuje fakt, że nowoczesne kasy fiskalne online również będą objęte ulgą. Bardzo ważne jest to, aby urządzenie zostało wprowadzone przed wyżej wymienionym terminem. Już od dnia 1 lipca 2020 roku nie będziemy mogli ewidencjonować sprzedaży za pomocą „starych” kas z kopią elektroniczną.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *