content top
Programowanie kasy fiskalnej czy wymiana urządzenia przed 30.09.2013?

Programowanie kasy fiskalnej czy wymiana urządzenia przed 30.09.2013?

1 kwietnia 2013 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363). Na niektóre regulacje zawarte w tym dokumencie część podatników szczególnie żywo zareagowała. Powodem jest perspektywa konieczności programowania nowych, zgodnych z aktualnymi wytycznymi resortu finansów, nazw towarów lub usług. Niektórzy przedsiębiorcy mogą być niestety zmuszeni nie tylko do nakładu pracy, ale też nakładów finansowych – na zakup nowego urządzenia fiskalnego.

Wprawdzie w wymaganiu zawartym we wspomnianym dokumencie nie ma mowy o wymianie urządzenia rejestrującego przez podatnika. Zakup nowej kasy lub drukarki fiskalnej może się jednak okazać naturalną konsekwencją zastosowania regulacji § 8 ust. 1 rozporządzenia z 14 marca 2013 roku. Czego dokładnie dotyczy ten zapis? Otóż punkt 16 § 8 ust. 1 wśród danych, które obligatoryjnie muszą być umieszczone na paragonie fiskalnym, wymienia nazwę towaru lub usługi. Sposób w jaki nazwa ta jest sformułowana ma pozwalać na ich jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi, do których się odnosi.

Wyjaśnienie i przykłady

Jak rozumieć ten wymóg? Na wątpliwości podatników Ministerstwo odpowiedziało oficjalnym wyjaśnieniem: Nazwa powinna być na tyle dokładna, aby konsument mógł dokonać kontroli swoich zakupów oraz na tyle precyzyjna, żeby organ podatkowy, który będzie dokonywał kontroli,  mógł bez problemu zweryfikować prawidłowość zastosowanej stawki podatkowej. Duże znaczenie w formułowaniu nazw ma oferowany przez podatnika asortyment oraz ceny sprzedawanych towarów lub usług. Jeżeli bowiem posiada w swoim punkcie produkty tego samego rodzaju, ale o innych cenach, nie może zastosować do nich jednej nazwy i wprowadzić do kasy fiskalnej jako jedną uniwersalną pozycję

Ministerstwo Finansów posłużyło się przykładem warzywno-owocowym. Jeżeli przedsiębiorca sprzedaje jabłka – jedną odmianę, która ma jedną cenę za kilogram, to może zaprogramować nazwę jabłka. Jeżeli posiada 5 odmian jabłek i każda jest w tej samej cenie za kilogram, nazwa jabłka również będzie poprawna w świetle nowych przepisów. Jeśli natomiast oferuje w sklepie kilka odmian pomidorów, a każda ma inną cenę za kilogram, to musi jej zostać przyporządkowana inna nazwa, taka która pozwoli na jednoznaczną identyfikację: pozycji na paragonie oraz faktycznie kupionego produktu. W tej sytuacji ogólną nazwę pomidor zastąpią pomidor na gałązce, pomidor malinowy, pomidor koktajlowy (jeśli takie właśnie odmiany posiada podatnik).

Przeprogramowanie czy zakup kasy fiskalnej?

Domyślamy się jakie mogą być konsekwencje realizowania w pełni wymogu wskazywania nazwy towarów lub usług – to ostateczny koniec dla nieprecyzyjnych nazw typu nabiał czy prasa. Początek natomiast żmudnego programowania różnorodnych i dokładnych pozycji w posiadanych urządzenia fiskalnych przez podatników – lub przez zatrudnionych do tego zadania pracowników firm serwisowych. A dla niektórych początek pracy przy użyciu nowych kas fiskalnych lub drukarek fiskalnych, a być może też skanerów kodów kreskowych. Wzrośnie bowiem znacznie ilość pozycji sprzedażowych do zaprogramowania – a pojemność baz towarowych się nie powiększy. Jeżeli więc przedsiębiorca posiada mała i tanią kasę fiskalną z niezbyt pojemną bazą PLU, to choćby bardzo chciał, nie dostosuje jej do nowych wymagań Ministerstwa Finansów, ze względu na technicznie ograniczenia tego urządzenia. Podobnie jest z paragonami kasowymi: Jeżeli w danym modelu kasy fiskalnej można zastosować wąską rolkę papieru, na której jest miejsce na niewiele znaków dla nazwy towaru, jak zmieścić na nim precyzyjne określenie? Dozwolone jest nadal stosowanie skrótów, ale można się spodziewać, że nawet najbardziej pomysłowy przedsiębiorca, może mieć problem ze sformułowaniem dobrego skrótu, który będzie łatwy to rozszyfrowania, pozwoli na identyfikację towaru i zamknie się w dostępnej ilości znaków.  Wizyta w serwisie kas fiskalnych i wybór nowocześniejszego urządzenia fiskalnego o lepszych parametrach, może okazać się koniecznością, jeżeli podatnik ma rozpocząć sprzedaż wykorzystując nazwy programowane na nowych zasadach. Na wdrożenie tych regulacji jest czas do końca września 2013 roku.  Po tym terminie przedsiębiorcy w przypadku kontroli skarbowej mogą spodziewać się, że stosowane przez nich zbyt ogólne nazwy będą kwestionowane, a niezastosowanie się do aktualnych wymogów prawa – karane.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *