content top
Programowanie kasy fiskalnej – co jeśli zauważymy błąd?

Programowanie kasy fiskalnej – co jeśli zauważymy błąd?

Przed rozpoczęciem sprzedaży, każda kasa fiskalna musi zostać zaprogramowana. Bardzo często programowaniem urządzenia zajmuje się serwis kas fiskalnych. Niektórzy podatnicy zamiast zlecać  tę pracę serwisantowi, zajmują się nią sami. Może się zdarzyć, że podczas programowania wkradnie się błąd. Co  wtedy? Jakie są skutki złego zaprogramowania kasy fiskalnej.

Jeśli prowadzisz sprzedaż z zastosowaniem kasy fiskalnej od kilku miesięcy, zarejestrowałeś już mnóstwo transakcji i wydrukowałeś wiele paragonów fiskalnych, możesz czuć się zdezorientowany jeśli odkryjesz błąd w ewidencji. Np. zorientowałeś się, że wykazywany był podatek 23%, chociaż jesteś przedsiębiorcą zwolnionym z VAT. Czy taki błąd można w jakiś sposób skorygować?

Niezależnie od tego, kto programował kasę, za złe zaprogramowanie kasy fiskalnej odpowiada podatnik, a nie serwis kas fiskalnych.  To podatnik jest ponosi odpowiedzialność za zweryfikowanie danych wprowadzonych do pamięci oraz poprawności działania kasy i to on musi radzić sobie ze skutkami takiego błędu. A jakie są skutki błędnego zaprogramowania kasy?

Kasy fiskalne są skonstruowane tak, że zapisanych w ich pamięci fiskalnej danych nie można zmienić ani usunąć. Zaakceptowana transakcja potwierdzona wydrukowanym paragonem fiskalnym nie może być zmodyfikowana. Ale mamy możliwość skorygowania błędnej sprzedaży. W jaki sposób?

W przypadku błędu w zaprogramowaniu sprzedaży, podobnie jak w przypadku oczywistej pomyłki, należy założyć ewidencję korekt. Powinna ona zawierać dane, które będą wskazywały przyczynę korekty oraz prawidłową kwotę obrotu i podatku należnego. Dobrze, żeby zawierała też dane przedsiębiorcy, miejsce instalacji kasy rejestrującej oraz numer urządzenia. Podatnik może też w niej uwzględnić numer korygowanego paragonu, pierwotnie wykazane kwoty netto, brutto i VAT.

Jeżeli nie zauważyliśmy pomyłki od razu, to najpewniej poszło w świat wiele paragonów fiskalnych. Uzyskanie wszystkich oryginałów do podpięcia w ewidencji nie będzie raczej możliwe, dlatego za podstawę ewidencji należy uznać kopie paragonów fiskalnych oraz inne dane zapisane w pamięci fiskalnej kasy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *