content top

Nie daj się ukarać – zadbaj o swoją kasę fiskalną

Nie zarejestrowana kasa fiskalna lub jej brak to najpoważniejsze błędy, które mogą nas sporo kosztować, jeśli nasz punkt handlowy lub usługowy odwiedzi pracownik Urzędu Skarbowego. Nie tylko Warszawa i miejscowości typowo turystyczne są szczególnie często kontrolowane. Lepiej mieć się na baczności i uniknąć błędów związanych z obsługą kas fiskalnych.

Tego lata Warszawa lśniła w słońcu i tętniła życiem. Ogródki piwne na Starówce i Nowym Świecie pełne były wczasowiczów, pragnących wydać pieniądze ze swych grubych portfeli na kolorowe trunki i słodkie desery. Lato to okres intensywnej działalności nie tylko dla właścicieli restauracji, barów i hoteli, ale też urzędników skarbowych. Przemierzają oni ulice w poszukiwaniu nieprawidłowości związanych ze sprzedażą za pomocą kas fiskalnych. Nie tylko Warszawa odczuwa skutki takich kontroli. Szczególnie w małych turystycznych miejscowościach punkty sprzedażowe mogą być dokładnie sprawdzane. O co zadbać, jeśli chcemy aby nasza kasa fiskalna działała bez zastrzeżeń i nie wzbudziła podejrzeń urzędnika skarbowego? Jakie błędy są w tej kwestii najczęściej popełniane?

Gdzie się podziała ta kasa?

Najczęściej popełnianym błędem związanym z kasą fiskalną jest jej brak. Pamiętajmy, że jeśli nasza firma osiąga obroty powyżej 40 tysięcy złotych rocznie i prowadzi sprzedaż dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, kasa fiskalna to konieczność. W innym przypadku możemy zostać ukarani przez dokonującego kontroli pracownika Urzędu Skarbowego. Jeśli dopiero rozkręcamy własną działalność, obroty te nie mogą być wyższe niż 20 tysięcy. Udawanie, że posiadana kasa fiskalna gdzieś nam się zawieruszyła wśród sprzedawanego towaru, prawdopodobnie nic nie zdziała w obliczu nieugiętego urzędnika. Niewielkie, przenośne kasy fiskalne nie muszą być drogie, a przy dopełnieniu odpowiednich formalności możemy starać się o zwrot z tytułu zakupu kasy – nawet 90% jej wartości.

Kasa niepracująca

Owszem, kasa fiskalna jest – pokazujemy z dumą urzędnikowi. Owszem, może i jest, ale nie zarejestrowana. To błąd równie poważny jak brak kasy. W wyznaczonym czasie kasy fiskalne muszą być rejestrowane za pomocą sprzedaży. Jeśli tego nie zrobiliśmy, urzędnik ma prawo nałożyć na nas karę pieniężną. Nie rejestrowanie kasy jest nie tylko ryzykowne, ale też nierozsądne. W takim przypadku nie możemy ubiegać się o ulgę podatkową z tytułu zakupionego urządzenia, a przecież można w ten sposób zaoszczędzić nawet 700zł.

Paragon spod ciemnej gwiazdy

Wszystkie kasy fiskalne muszą raz na dwa lata przechodzić przegląd. Jeśli w natłoku spraw biznesowych zdarzyło nam się o tym zapomnieć, możemy się spodziewać niezbyt przyjemnych konsekwencji. Pracownik Urzędu Skarbowego może też gruntownie sprawdzić dane na paragonie. Zadbajmy więc o wprowadzenie do pamięci urządzenia prawidłowych informacji dotyczących firmy, produktów i stawek VAT.

A gdzie mój paragonik?

Obok tych poważnych błędów zdarza nam się popełniać bardziej prozaiczne. Najczęstszym z nich jest nie wydawanie paragonów. Pamiętajmy, że nie tylko mężczyzna w garniturze, ciemnych okularach i grobowej minie może być pracownikiem Urzędu Skarbowego kontrolującym nasz punkt sprzedaży. Lepiej nie ryzykować i wydawać paragony każdemu, kto coś kupuje lub odwiedza nasz punkt usługowy. Nie tylko Warszawa i inne miasta turystyczne powinny mieć się na baczności. Zawsze lepiej dmuchać na zimne, skrupulatnie dopełniać wszystkich formalności związanych z kasą fiskalną i móc spać spokojnie.

2 komentarze to “Nie daj się ukarać – zadbaj o swoją kasę fiskalną”

  1. ewelina pisze:

    W mojej miejscowości za brak paragonu skarbówka daje mandat w wysokości minimum 150 zł. Ciekawa jestem, jak jest w innych miastach, bo podobno obowiązują tutaj jakieś widełki? Jaki maksymalnie mandat mogą mi w takiej sytuacji wlepić?

  2. Radek pisze:

    Ja dostałem 300 😉 Warszawa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *