content top

Kasy fiskalne Warszawa – jak znaleźć dobry sklep?

Aby znaleźć dobrego sprzedawcę oferującego kasy fiskalne Warszawa musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Czy jest autoryzowanym dealerem uznanych producentów? Czy oferuje darmową fiskalizację i szkolenia? Profesjonalista nie tylko sprzeda nam towar, ale też zaopiekuje się nami – dostarczy niezbędne dokumenty i pomoże dobrać urządzenie do potrzeb naszej firmy.

Jeśli chodzi o kasy fiskalne Warszawa gromadzi naprawdę wiele sklepów i autoryzowanych serwisów, które mogą przygotować dla nas dobrą ofertę. Jednak podobnie jak w każdym innym przypadku, nie warto decydować się na kupno w pierwszym lepszym sklepie. Pamiętajmy, że kasa fiskalna to nie kalkulator i nie kupimy jej za 10zł. Zanim więc zdecydujemy się na zakup w sklepie oferującym kasy fiskalne Warszawa, dowiedzmy się, na co warto zwrócić uwagę.

Nie daj się nabrać na tanie

Przede wszystkim dobry sprzedawca będzie autoryzowanym dealerem znanych i zaufanych marek kas fiskalnych. Wśród takich producentów od lat znajdują się Posnet, Innova, Novitus, Torell, Farex czy Emar. Nie dajmy się nabrać na bardzo tanie kasy fiskalne. Urządzenie za 300zł nie może być dobre – będzie nam drukować jeden paragon przez całe wieki, zawieszać się lub okaże się bardzo trudne w obsłudze.

Co więcej – uczciwy sprzedawca może nas namawiać na nieco droższe kasy fiskalne. Czy chce nas naciągnąć? Oczywiście nie można wykluczyć tego w pewnych przypadkach, jednak często dealerzy zdają sobie sprawę ze słabych stron tanich kas fiskalnych.

Przykład – paragon elektroniczny

Załóżmy, że sprzedawca oferujący kasy fiskalne Warszawa proponuje nam urządzenie z elektroniczną kopią paragonu. Owszem, jest ono droższe nawet o kilkaset złotych od podobnego modelu z tradycyjną, papierową kopią. Profesjonalny sprzedawca będzie jednak w stanie nam wytłumaczyć, dlaczego taki model jest lepszy od innych. Jeśli drukujemy dużo paragonów, przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego będziemy musieli w bezpiecznym, suchym i w miarę zacienionym miejscu przechowywać rolki kopii paragonów. Jeśli je zgubimy lub się zniszczą, są praktycznie nie do odzyskania. Paragon elektroniczny zapisywany na karcie SD lub SDHC można powielać wielokrotnie, dzięki czemu mamy pewność, że się nie zgubi. Na jednej takiej karcie można zapisać tyle informacji, co na kilku tysiącach rolek. Odpada problem zmiany rolki przy kliencie. Profesjonalny sprzedawca będzie w stanie nam to wytłumaczyć i wskazać korzyści płynące z takiej inwestycji.

Dopasowana do potrzeb

Dobry dealer oferujący kasy fiskalne Warszawa najpierw będzie chciał się dowiedzieć, gdzie planujemy użytkować urządzenie. Jeśli mamy mało sprzedaży lub handlujemy obwoźnie, z pewnością nie będzie chciał sprzedać nam dużej, stacjonarnej kasy za 3000zł. Z kolei profesjonalista wie, że do dużego sklepu lub marketu nie nadaje się mała, tania kasa przenośna. Jeśli sprzedawca na siłę chce nam wcisnąć coś bardzo taniego, bądźmy czujni. Dobry specjalista wie, jaki sprzęt jest odpowiedni do danej działalności. Jest w stanie wyróżnić kasy fiskalne odpowiednie dla lekarzy i prawników, małych sklepików, dużych marketów, taksówek, straganów ulicznych czy firm mających zapotrzebowanie na dokonywanie skomplikowanych analiz.

Przeszkoli u nas w firmie

Kolejna sprawa to szkolenia. Profesjonalne sklepy oferują pomoc w nauce obsługi kasy fiskalnej. Doświadczony serwisant dokona takiego przeszkolenia w siedzibie naszej firmy lub – jeśli dla nas jest to wygodniejsze – na miejscu w sklepie. W takim szkoleniu może wziąć udział dowolna ilość osób. Firmom sprzedającym kasy fiskalne nierzadko opłaca się przeprowadzać te wstępne szkolenia za darmo. Jeśli jednak później zajdzie potrzeba przeprowadzenia dodatkowego szkolenia, na przykład dla nowego pracownika, autoryzowany dealer zaoferuje również taką usługę. Oczywiście w takiej sytuacji będzie już ona odpłatna.

Dokumenciki proszę

Dobre sklepy sprzedające kasy fiskalne Warszawa dokonują darmowej fiskalizacji. Zwykle odbywa się to w sklepie lub u klienta. Prawidłową praktyką jest przeprowadzenie szkolenia, pozostawienie czasu na samodzielną naukę zanim jeszcze kasa fiskalna zacznie zapisywać przeprowadzone operacje, a następnie fiskalizacja. Pamiętajmy – dobry sprzedawca nie tylko sprzeda nam towar, ale też zaopiekuje się nami. Doradzi, zadba o szkolenie i zafiskalizuje nasze urządzenie. Zanim wybierzemy jakiś punkt sprzedaży, dowiedzmy się, czy możemy liczyć na przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów do urzędu skarbowego. Profesjonalista wyjaśni nam, w jaki sposób możemy otrzymać zwrot kosztów poniesionych z tytułu zakupu kasy i przygotuje nam również stosowny wniosek.

Przegląd raz na dwa lata

Przepisy zobowiązują podatnika ewidencjonującego sprzedaż dla osób fizycznych za pomocą kasy rejestrującej do przeprowadzania okresowych przeglądów. Na dzień dzisiejszy tego obowiązku musimy dopełnić raz na dwa lata. Dowiedzmy się, czy wybrany przez nas sprzedawca oferuje również takie usługi. To bardzo wygodne rozwiązanie – sprawdzony serwisant z pewnością wykona swoje zadanie dobrze i zadba, żebyśmy byli zadowoleni z jego usług. Koszt takiego serwisu do 100-200zł.

Nie daj się nabrać nieuczciwym sprzedawcom

Powyżej omówione zostały cechy dobrego sklepu sprzedającego kasy fiskalne Warszawa. W tak dużym mieście niestety znajdzie się miejsce także dla oszustów. Ktoś, kto próbuje nam wcisnąć używaną kasę fiskalną albo nie zdaje sobie sprawy z kosztów wynikających z tak nierozważnego zakupu, albo po prostu chce nam wcisnąć trefny towar. Nie dajmy się nabrać na „tanią kasę za 100zł, tylko rok użytkowaną”. W przypadku zmiany podatnika użytkującego kasę zawsze trzeba wymienić moduł pamięci – to koszt co najmniej 500zł. Ponadto musimy się liczyć z przechodzeniem wszystkich procedur z tym związanych i możemy pożegnać się ze zwrotem z urzędu skarbowego. Używana kasa fiskalna zwykle wychodzi drożej, a nie taniej niż nowa.

Warto kupować kasy fiskalne u profesjonalistów. Jeśli chcemy, aby ten niemały wydatek nam się opłacił, dobrze przemyślmy wybór sklepu. Jak każdy sprzęt elektroniczny, kasa fiskalna ma nam służyć przez wiele lat. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dokonali dobrego wyboru już na samym początku ewidencjonowania.

One Response to “Kasy fiskalne Warszawa – jak znaleźć dobry sklep?”

  1. Anna pisze:

    Nie miałam pojęcia o wielu kwestiach tutaj poruszonych. wpis jest, co tu dużo mówić, bardzo pouczający. Super, ze trafiłam na tego bloga.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *