content top
Kasy fiskalne w 2015 – zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych

Kasy fiskalne w 2015 – zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych

Z nowym rokiem podatników obowiązują nowe przepisy dotyczące stosowania kas fiskalnych. Jeżeli masz swoją firmę zapoznaj się koniecznie z 5 najważniejszymi zmianami w przepisach, które weszły w życie 1 stycznia 2015 roku.

Kasy fiskalne w 2015 – nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień aktualne od 1 stycznia 2015 roku

Z dniem 1 stycznia 2015 roku przedsiębiorców zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wcześniej ważne było rozporządzenie z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2012 r. poz. 1382) ale z końcem grudnia 2014 roku przestało być aktualne.

Nowe rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych – ich stosowania i zwolnień z tego obowiązku, było opublikowane już w zeszłym roku – 7 listopada 2014 roku w Dzienniku Ustaw z 2014 r. pod poz. 154. Weszło jednak w życie niedawno, bo z początkiem stycznia 2015 roku. Jak długo będzie obowiązywać podatników? Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku do 31 grudnia 2016 roku.

Kasy fiskalne w 2015 – są zmiany w przepisach

Wraz z nowym rozporządzeniem weszły w życie zmiany w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych – i to nie małe. Jeżeli więc prowadzisz własną firmę, dotychczas nie musiałeś stosować kasy fiskalnej, nie jest powiedziane, że obowiązek nie będzie Cię dotyczył w latach 2015 i 2016. Resort finansów po raz kolejny postanowił ograniczyć prawo do zwolnienia z kas fiskalnych i wprowadził szereg nowelizacji, w efekcie których w polskich firmach będzie więcej urządzeń rejestrujących. O 5 najważniejszych zmianach w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych dowiesz się z tego artykułu.

Kasy fiskalne w 2015 – 5 ważnych zmian w przepisach

1. Nowe usługi dodane do katalogu czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas fiskalnych

To bez wątpienia najistotniejsza zmiana w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych. Prawa do przywileju sprzedaży bez kasy zostało pozbawionych kilka dużych grup usługodawców. Minister Finansów dodał bowiem katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień kilka całkiem nowych usług. Każdy podatnik, którego usługi znalazły się na liście wyłączeń ze zwolnień, do końca lutego 2015 roku ma obowiązek wyposażyć się w kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną. Od 1 marca 2015 roku kasa fiskalna musi być gotowa do pracy – do zarejestrowania sprzedaży i wydrukowania prawidłowego paragonu fiskalnego. Które usługi wyłączono z prawa do zwolnienia z kas fiskalnych? Między innymi te świadczone w gabinetach lekarskich, stomatologicznych, salonach kosmetycznych i fryzjerskich, warsztatach samochodowych, na stacjach diagnostycznych, w barach i restauracjach.

Szacuje się, ze zmiana ta spowoduje ogromny wzrost liczby użytkowników kas fiskalnych do 1 marca 2015 roku kasy fiskalne kupi ok. 100,000 przedsiębiorców.

2. Nowa dostawa towaru w katalogu wyłączeń

Nie tylko nowe usługi znalazły się w katalogu wyłączeń. Ustawodawca poszerzył go również o nową dostawę towaru. Na liście czynności wyłączonych ze zwolnień aktualnej w latach 2015-2016 znalazła również dostawa perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

3. Zmiana zapisu dotyczącego sprzedaży nośników danych

Jeżeli zajmujesz się sprzedażą nośników danych cyfrowych lub analogowych, powinno zainteresować Ciebie, że zmieniło się brzmienie przepisu, regulującego kwestię stosowania kasy fiskalnej przy takiej sprzedaży. Minister Finansów zaktualizował zapis dotyczący sprzedaży nośników danych cyfrowych i analogowych. Uzupełnił go o drobne, ale istotne sformułowanie. Jakie? Dodał wyrażenie niezapisane. Z jakichkolwiek zwolnień z kas fiskalnych zostały wyłączona sprzedaż nie tylko nośników zapisanych, ale też niezapisanych. Ta symboliczna zmiana może okazać się znamienna w skutkach dla przedsiębiorców prowadzących m.in. sklepy internetowe. Osoby korzystające dotychczas ze zwolnienia z kas fiskalnych dla sprzedaży wysyłkowej będą musiały w związku z tą zmianą albo wyposażyć się w kasę fiskalną w 2015 roku, albo zrezygnować z części sprzedawanych produktów. Jeżeli prowadzisz własny sklep internetowy zachęcamy Cię do zapoznania się zarówno z aktualnym brzmieniem zapisu dotyczącego nośników – jak i z całym aktualnym katalogiem czynności wyłączonych ze zwolnień.

4. Likwidacja zwolnienia dla niewielkiej liczby świadczonych usług

Osoby, które świadczyły w minionym roku niewielką liczbę usług i mogły korzystać ze zwolnienia z tego tytułu nie będą pocieszone. Rozporządzenie Ministra Finansów aktualne w latach 2015 i 2016 nie zawiera żadnego zapisu, który pozwalałby podatnikom na sprzedaż bez kasy fiskalnej, w przypadku świadczenia małej liczby usług. Z nowym rokiem ustawodawca postanowił zlikwidować zwolnienie z kas fiskalnych dla niewielkiej liczby świadczonych usług.

5. Inny sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego

Czy są jakieś pozytywne zmiany dla podatników? Owszem. Od dnia 1 stycznia 2015 roku obowiązuje inny sposób liczenia obrotu do zwolnienia podmiotowego. Trzeba przyznać, że jest to korzystniejszy sposób w porównaniu do praktyki z poprzednich lat. Przedsiębiorca posiadający prawo do zwolnienia podmiotowego – czyli ten, który nie musi stosować kasy fiskalnej ze względu na niskie obroty firmy, w 2015 i 2016 roku będzie mógł dłużej ten przywilej utrzymać. Dzięki czemu? Sprzedaż środka trwałego (np. samochodu) lub nieruchomości osobie fizycznej nie będzie już wchodziła w całościowy obrót brany pod uwagę przy zwolnieniu podmiotowym. Nie będzie więc sytuacji, że pod koniec roku jednorazowa sprzedaż samochodu lub lokalu, zawyży całościowy obrót firmy, która miesięcznie miała raczej niskie obroty. Nie będzie to tym samym skutkowało utratą zwolnienia z kas oraz koniecznością zakupu urządzenia fiskalnego.

W 2015 roku tracisz prawo do zwolnienia? Nie wiesz, jaką kasę fiskalną wybrać dla swojej branży? Śledź artykuły pojawiające się na naszej stronie. Wkrótce opublikujemy serię porad dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej. Które tanie kasy fiskalne są dobre? Kasy fiskalne – Warszawa co ma zaoferowania? Kasy fiskalne dla kosmetyczek, mechaników, lekarzy – jakie urządzenie będzie najlepsze dla Twojej firmy? Już wkrótce znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące zakupu oraz stosowania kas fiskalnych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *