content top
Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013: nowe zasady przeglądów technicznych

Kasy fiskalne po 1 kwietnia 2013: nowe zasady przeglądów technicznych

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 14 marca 2013, które weszło w życie 1 kwietnia, wprowadziło istotne zmiany w kwestii okresowych przeglądów technicznych urządzeń fiskalnych. Nadal dokonywanie przeglądów jest ważnym obowiązkiem posiadaczy kas fiskalnych, lecz resort finansów postanowił nieco ułatwić podatnikom wywiązywanie się z niego w terminie. Pojawiło się też dodatkowe zobowiązanie – interesujące zarówno dla właścicieli urządzeń rejestrujących, jak i firm świadczące usługi serwisowe.

 

Jak często?

Od kwietnia 2013 zmienił się zapis, który określa termin wykonywania okresowych przeglądów technicznych. Dotychczas przepis stanowił, że właściciel zmusi zgłosić posiadaną kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną do przeglądu co 24 miesiące. Nowe rozporządzenie zastąpiło to sformułowanie zapisem nie rzadziej niż co 2 lata (§ 33 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących Dz.U. z 15 marca 2013 r., poz. 363). Co to oznacza dla podatnika w praktyce? Otóż, dzięki tak precyzyjnie ujętej sprawie, może on zgłosić kasę rejestrującą do przeglądu technicznego częściej niż po 24 miesiącach – jeśli tylko uważa to  za dogodniejsze dla siebie. Ułatwienie to upewnia posiadaczy urządzeń fiskalnych, że wskutek nieprzewidzianych sytuacji, nie opóźnią się ze  zgłoszeniem kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego.

Jakie dokumenty?

Nowe rozporządzenie Ministerstwa wprowadziło, jak wspomniano, dodatkowy obowiązek. Z dniem 1 kwietnia 2013 roku właściciele kas fiskalnych po odbytym przeglądzie technicznym muszą do książki kasy dołączać kopię dokumentu, który potwierdza wykonanie tej usługi serwisowej. Z § 34 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących wynika, że odpowiednim dokumentem jest faktura wystawiona przez serwis fiskalny.

Jak długo czekamy na przegląd?

Po zgłoszeniu potrzeby wykonania przeglądu, użytkownik czeka maksymalnie 5 dni na realizację  go przez uprawnioną firmę serwisową. Zobowiązuje ją do tego, z dniem 1 kwietnia 2013 roku, nowe rozporządzenie. Serwisy fiskalne zgodnie z § 31 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kas są zobligowane do wykonania przegląd technicznego w terminie 5 dni od momentu otrzymania zgłoszenia od właściciela zgłaszanego urządzenia rejestrującego.

Jakie postępowanie po kradzieży kasy?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku w sprawie kas, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić swoją kasę fiskalną czy też drukarkę fiskalną do przeglądu technicznego w sytuacji, gdy urządzenie zostało ukradzione, ale odzyskane. Stanowi o tym § 17 ust. 2 pkt 2 ww. Rozporządzenia. Właściciel kasy nie ma prawa ponownie rejestrować obrotów za pomocą tego urządzenia fiskalnego, do momentu aż nie przejdzie ono przeglądu technicznego. Ewidencję sprzedaży może rozpocząć nie wcześniej, niż następnego dnia po dokonanym badaniu technicznym.

Na koniec mała uwaga: Jak dotychczas osoby świadczące usługi przewozu osób i ich bagaży taksówkami, wyliczają datę przeglądu technicznego korzystając z odrębnych przepisów.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *