content top
Kasa fiskalna w 2015 a kontrakt lekarza z NFZ

Kasa fiskalna w 2015 a kontrakt lekarza z NFZ

Wiemy już, że kasa fiskalna w 2015 roku będzie dla każdego lekarza, który przyjmuje prywatnie w ramach swojej praktyki lekarskiej, obligatoryjna. Część lekarzy oprócz wizyt prywatnych, wykonuje też usługi w ramach kontraktu z NFZ. Jak powinna wyglądać prawidłowa ewidencja na kasie fiskalnej w takiej sytuacji? Czy za usługi na NFZ lekarz tez wystawi paragon pacjentowi?  

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia Ministra Finansów, kasa fiskalna w 2015 roku będzie obowiązkowa dla każdego lekarza, który przyjmuje prywatnie we własnym gabinecie.

A co w sytuacji, gdy lekarz oprócz usług prywatnych, przyjmuje też w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia? Czy w 2015 roku będzie musiał rejestrować je na kasie fiskalnej?

Odpowiedzi należy szukać w ustawie o VAT. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy, kasa fiskalna służy do rejestrowania obrotu i kwot podatku ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych.

Wobec tego lekarz, który w 2015 roku będzie świadczył usługi medyczne w ramach prywatnego gabinetu bezpośrednio na rzecz pacjentów, ma obowiązek zarejestrować każdą taką czynność na kasie fiskalnej. Tylko i wyłącznie.

Narodowy Fundusz Zdrowia to podmiot gospodarczy, więc usługi świadczone w ramach kontraktu z NFZ nie są i nie będą w 2015 roku objęte ewidencją z zastosowaniem kasy. Podobnie rzecz ma się z inną przychodnią, z którą współpracuje lekarz. Podmiotom, z którymi dany lekarz ma kontrakt, należy wystawić rachunek lub fakturę.

Natomiast paragon fiskalny wystawi on tylko wtedy, gdy przyjmuje pacjentów w ramach własnego, prywatnego gabinetu i wykonuje usługi bezpośrednio na ich rzecz.

Jeżeli więc pracujemy wyłącznie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, to nie będzie nas dotyczyła kasa fiskalna w 2015 roku. Ale uwaga! Wystarczy, że lekarz wykona jedną usługę medyczną, prywatnie w ramach swego gabinetu bezpośrednio na rzecz pacjent, by skutkowało to obowiązkiem kupienia i stosowania kasy fiskalnej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *