content top
Kasa fiskalna dla mechanika – w 2015 roku będzie obligatoryjna

Kasa fiskalna dla mechanika – w 2015 roku będzie obligatoryjna

Z początkiem nowego roku podatników czekają duże zmiany w stosowaniu kas fiskalnych. Urządzenia do ewidencji sprzedaży będą musieli już wkrótce wprowadzić nie tylko lekarze, fryzjerzy czy wszystkie kosmetyczki – kasa fiskalna dla mechanika również będzie obligatoryjna. Niezależnie od wysokości obrotu, wielkości warsztatu samochodowego czy niewielkiej liczby świadczonych usług. Sprawa tę reguluje nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które wejdzie w życie już niedługo – bo 1 stycznia 2015 roku.

Prowadzisz własny warsztat samochodowy? A może specjalizujesz się w naprawie motorowerów? Wymieniasz opony? Masz stację diagnostyczną? W takim razie od przyszłego roku będziesz prowadzić ewidencję sprzedaży z zastosowaniem kasy fiskalnej. Bez względu na wysokość obrotu czy wielkość firmy kasa fiskalna dla mechanika czy wulkanizatora będzie obligatoryjna – ponieważ usługi charakterystycznej dla tych grup zawodowych, zostały dopisane do tzw. katalogu wyłączeń.

Kasa fiskalna dla mechanika – w 2015 nowy katalog czynności wyłączonych ze zwolnień

Z dniem 1 stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Finansów, które reguluje kwestię zwolnień z kas fiskalnych dla podatników. Opublikowano go w listopadzie – więc znamy już ostateczną wersję rozporządzenia. Teraz dokument ten czeka jedynie na wejście w życie z początkiem roku. Przepisy zawarte w tym akcie prawnym wskazują wyraźnie na to, iż przedsiębiorcy świadczący usługi charakterystyczne dla warsztatów samochodowych, punktów wulkanizacyjnych czy też stacji diagnostycznych zostaną całkowicie pozbawieni przywileju sprzedaży bez kasy.

Nowe rozporządzenie aktualne od 1 stycznia 2015 roku poszerzy katalog czynności wyłączonych ze zwolnień. Każdy podatnik wykonujący usługi na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych, które znajdują się na liście wyłączeń, ma obowiązek ewidencjonować ich sprzedaż z użyciem kasy fiskalnej. Katalog wyłączeń ze zwolnień sam w sobie nie jest żadną nowością. Funkcjonował oczywiście w latach 2013-2014, ale od 2015 roku zajdzie w nim istotna zmiana. Ustawodawca dodał do wykazu kilka bardzo popularnych czynności świadczonych przez duże grupy podatników. Kasy  fiskalne będą musieli mieć obowiązkowo lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki, a także mechanicy samochodowi czy wulkanizatorzy.

Jesteś mechanikiem? Masz swój warsztat samochodowy i wykonujesz usługi naprawy pojazdów? Korzystałeś dotychczas ze zwolnienia podmiotowego i nie musiałeś mieć kasy fiskalnej, ponieważ Twoja firma wykazywała niskie obroty roczne? Nawet jeśli nie utracisz tego prawa do 31 grudnia 2014 roku, bo nie przekroczysz określonego limitu do zwolnienia podmiotowego, to na pewno utracisz ten przywilej w 2015 roku.

Jeśli więc po 1 stycznia 2015 roku chcesz kontynuować swoją działalność zgodnie z przepisami, to będziesz zmuszony kupić kasę fiskalną lub drukarkę fiskalną. Utracisz bowiem prawo do wszelkich zwolnień z obowiązku stosowania urządzenia rejestrującego. Przywilej sprzedaży bez kasy utrzymasz  tylko do 28 lutego 2015 roku.

WAŻNE! Warto podkreślić, że zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie fiskalnej przestanie utracą nie tyle konkretne zawody, ale czynności – kilka nowych usług i jedna dostawa towaru. Jeżeli więc jesteś mechanikiem, ale w ramach prowadzonej przez siebie działalności wykonujesz inne usługi np. prowadzisz sklep z obuwiem, to kwestia utraty zwolnienia w 2015 roku Cię nie dotyczy.

Kasa fiskalna dla mechanika – podstawa prawna

Wiemy już, że kasa fiskalna dla mechanika będzie obowiązkowa ze względu na zmiany w przepisach znajdujących się w nowym rozporządzeniu Ministra Finansów. Który dokładnie zapis zobowiązuje warsztaty samochodowe do wprowadzenia kasy fiskalnej w 2015 roku? Czytamy o tym w § 4 nowego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku:

§ 4 Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów.

 

Kasa fiskalna dla mechanika – co to oznacza w praktyce?

Powyższy fragment oznacza w praktyce, iż w 2015 roku każdy mechanik, wulkanizator oraz właściciel stacji diagnostycznej, będzie musiał wprowadzić kasę fiskalną. A precyzyjnej: każdy podatnik, który prowadzi działalność, w ramach której świadczy jedną z wymienionych powyżej usług – nie uniknie konieczności instalacji urządzenia fiskalnego w swojej firmie. W 2015 roku warsztaty samochodowe zostaną pozbawione jakichkolwiek praw do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Z tego powodu każda taka czynność  – nawet najdrobniejsza, w małym warsztacie samochodowym, który generuje niewielki roczny obrót – będzie objęta koniecznością ewidencji z zastosowaniem kasy fiskalnej. Każda sprzedaż takich usług będzie musiała zostać potwierdzona wydrukowanym paragonem fiskalnym dla klienta warsztatu samochodowego czy stacji diagnostycznej.

Wprowadzenie kasy fiskalnej to dla wielu podatników przykry obowiązek. Niestety jest nie do ominięcia. Dobrze jest wiedzieć, że jeżeli nie zaczniemy stosować kasy fiskalnej w odpowiednim terminie, to w przypadku kontroli skarbowej, czekają nas konsekwencje finansowe. Od kiedy kasa fiskalna w 2015 roku będzie obowiązkowa dla mechaników? Jeżeli kontynuujesz działalność prowadzoną w poprzednim roku, to urządzenie to musisz wprowadzić do dnia 1 marca 2015 roku. Przy czym tego dnia kasa fiskalna lub drukarka fiskalna musi być gotowa do pracy – tzn. powinna spełniać wszelkie formalne wymogi, zostać zgłoszona do urzędu skarbowego oraz zafiskalizowana.

Planujesz otworzyć warsztat samochodowy w trakcie przyszłego roku? Zastanawiasz się, od kiedy kasa fiskalna musi pojawić się w Twojej firmie? A może nie wiesz, którą kasę fiskalną wybrać dla swojego warsztatu? Kasy fiskalne Posnet, Innova, Elzab – wybór dobrych i wytrzymałych urządzeń fiskalnych jest ogromny. Jeżeli te marki nic Ci nie mówią – nie przejmuj się. Wkrótce zamieścimy na tej stronie serię praktycznych artykułów, aby ułatwić Ci zakup i wdrożenie kasy fiskalnej w Twoim warsztacie samochodowym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *