content top

Jedna kasa fiskalna dla dwóch punktów sprzedaży

Czy lekarz lub inny podatnik dokonujący sprzedaży w dwóch różnych miejscach musi mieć dwie kasy fiskalne? Warszawa oferuje wiele przenośnych urządzeń ewidencjonujących, a po spełnieniu kilku warunków jedna taka kasa fiskalna może być używana w kilku miejscach sprzedaży.

Pan Marek jest lekarzem ginekologiem. Od dwóch lat prowadzi indywidualną praktykę lekarską – przyjmuje pacjentki  w jednym z mieszkań warszawskiej kamienicy. Wraz z końcem ubiegłego roku podatkowego pan Marek przekroczył dopuszczalny limit obrotu w wysokości 40 tys. zł. Jeśli chodzi o kasy fiskalne Warszawa ma bogatą ofertę, więc pan Marek nie miał problemu ze znalezieniem dobrego sprzedawcy. W najbliższych czasie planuje jednak otwarcie niewielkiego prywatnego gabinetu bliżej centrum miasta. Czy w takim razie pan Marek musi mieć dwie kasy fiskalne?

Pan Marek się nie rozdwoi

Fizycznie nie jest możliwe, aby ginekolog z powyższego przykładu przyjmował klientki w dwóch gabinetach jednocześnie. Jeśli rano planuje wizyty w gabinecie usytuowanym w budynku mieszkalnym, a popołudniami w centrum miasta, może kasę fiskalną wozić ze sobą. Analiza art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) pozwala wysnuć wniosek, że po spełnieniu kilku warunków panu Markowi wystarczy jedna kasa fiskalna w dwóch lokalach.

Najważniejsze rzetelne ewidencjonowanie

Przede wszystkim lekarz z przytoczonego przykładu prowadzi swoją działalność sam. Nie ma więc możliwości, aby w tym samym czasie usługi były wykonywane w dwóch różnych miejscach. Ustawodawca dopuszcza możliwość ewidencjonowania sprzedaży w dwóch różnych punktach za pomocą jednej kasy rejestrującej. Miejsc tych może być nawet więcej, jednak warunkiem takiego rejestrowania jest ewidencjonowanie każdej dokonanej sprzedaży. Jeśli fizycznie podatnik jest w stanie to zrobić, a w przypadku jednoosobowej działalności taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa, dodatkowa kasa fiskalna nie jest koniecznością.

§ 5 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338) określa szczegółowo, jakie informacje powinien zawierać paragon fiskalny, który drukuje kasa fiskalna.

Adresy na paragonie

Na drukowanym przez pana Marka paragonie muszą znaleźć się adresy obu punktów, w których będzie wykonywał usługi. Inna opcja to umieszczenie na wydruku adresu siedziby firmy lub adresu miejsca zamieszkania podatnika. W każdym innym przypadku jest tak samo. Jeśli jakiś inny podatnik wykonuje swoje usługi w 6 różnych punktach, to musi wprowadzić wszystkie te adresy do pamięci kasy lub podać adres siedziby. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) każdy podatnik sprzedający towary lub świadczący usługi dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, który nie korzysta z innego zwolnienia, musi ewidencjonować każdą sprzedaż na kasie fiskalnej.

Informacje na paragonie

Paragon musi zawierać wszystkie wymagane przez ustawodawcę informacje, czyli imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika, numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP), numer kolejny wydruku, datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży, nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy, cenę jednostkową towaru lub usługi, ilość i wartość sprzedaży, wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek podatku, wartość sprzedaży zwolnionej od podatku, łączną kwotę podatku, łączną kwotę należności,
kolejny numer paragonu fiskalnego, kolejny numer kasy i – przy więcej niż jednym stanowisku kasowym – oznaczenie kasjera. Ważne jest również logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, numer unikatowy kasy oraz oznaczenie waluty przynajmniej przy łącznej kwocie należności.

Tylko po spełnieniu wszystkich tych warunków pan Marek może używać jednej przenośnej kasy fiskalnej w dwóch punktach sprzedaży. Nie ma potrzeby, aby lekarz ten kupował dwie kasy fiskalne. Warszawa to dobre miejsce do rozwoju – nawet jeśli pan Marek otworzy trzeci gabinet, może używać jednej przenośnej kasy, o ile tylko będzie wykonywał usługi sam.

2 komentarze to “Jedna kasa fiskalna dla dwóch punktów sprzedaży”

  1. Flea pisze:

    Proszę o odpowiedź: mam pod jedną działalnością sklep spożywczy i bar piwny. Oba miejsca sąsiadują ze sobą drzwi w drzwi. Sklep funkcjonuje już 3 lata, bar dopiero remontuję. Czy mogę miec jedną kasę fiskalną do baru i sklepu? Przecież jak klient poprosi o rachunek, to barmanka może iść do sklepu i go wydrukować? czy jest tak samo jak w przypadku lekarzy?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *