content top

Dobra i tania kasa fiskalna – czy to w ogóle możliwe?

Na cenę urządzenia ewidencjonującego wpływa kilka czynników. Przede wszystkim droższe kasy fiskalne to takie, które posiadają wiele dodatkowych, przydatnych funkcji. Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu, a przy tym nie przepłacić, wcześniej dokładnie przemyślmy, które funkcje są – lub będą – nam potrzebne, a z których możemy zrezygnować.

Nikt nie lubi przepłacać. To zrozumiałe, że postawieni w obliczu konieczności nabycia kasy fiskalnej, szukamy najtańszych możliwości. Oczywiście chcielibyśmy jednocześnie mieć sprzęt solidny, wysokiej jakości i intuicyjny w obsłudze. Niestety zwykle tak bywa, że dobry sprzęt nie jest tani, a tani nie jest dobry. Jednak dobrze dobrana kasa fiskalna może być zarówno tania, jak i w pełni odpowiadająca naszym potrzebom.

Kasa fiskalna wspierająca biznes

Na cenę kasy fiskalnej wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest ilość funkcji urządzenia. Zastanówmy się, czy nasza kasa fiskalna ma nam służyć tylko do wydawania paragonów i drukowania raportów, czy chcemy na niej wykonywać jakieś analizy lub zestawienia. Jeśli urządzenie to ma nam pomóc w prowadzeniu owocnego biznesu, bardziej praktyczna może się okazać drukarka fiskalna, którą można podłączyć do komputera i pracować na zapisanych w jej pamięci danych. Czym więcej różnych funkcji ma kasa fiskalna, tym oczywiście jest droższa. Dowiedzmy się, jakie możliwości dają oferowane przez sprzedawcę urządzenia i zastanówmy się, które z tych funkcji będą nam naprawdę potrzebne.

Ważna ilość towarów lub usług

Kolejny bardzo ważny czynnik to pojemność bazy PLU, czyli zaprogramowanych towarów i usług. Czym więcej pozycji do zaprogramowania, tym wyższa cena. Dlatego właśnie w sklepach spożywczych czy innych marketach nigdy nie zobaczymy małej, taniej kasy, lecz duże urządzenie, za które właściciel sklepu zapłacił od 1000 do nawet 4000zł. W sklepach o dużej bazie towarowej takie kasy fiskalne są potrzebne, jednak czy nasza firma rzeczywiście musi mieć tak pojemną kasę? Jeśli sprzedajemy zaledwie kilkadziesiąt produktów i nie planujemy zwiększenia tej liczby do kilku tysięcy, kasa fiskalna o mniejszych możliwościach zaprogramowania bazy PLU w zupełności nam wystarczy.

Zniecierpliwiony klient

Tanie kasy fiskalne często zbyt wolno drukują paragony. Nie jest to regułą, ale bardzo często tak właśnie się zdarza. Jeżeli zwykle mamy wielu klientów, ten mankament okaże się dość uciążliwy. Jeśli jednak tylko od czasu do czasu sprzedajemy jakiś produkt lub usługę klientom detalicznym, powolne drukowanie nie powinno przeszkadzać. Podobnie w przypadku, gdy specyfika naszej działalności pozwala klientowi poczekać na paragon. Dotyczy to na przykład punktów gastronomicznych, hoteli czy stoisk z pamiątkami – miejsc, w których zwykle klienci nie śpieszą się aż tak bardzo i mogą poczekać parę sekund dłużej na paragon. Szybkość drukowania nie ma znaczenia również w sklepach internetowych czy innych punktach, w których paragonów nie drukuje się bezpośrednio przy kliencie.

Kasa do rozgryzienia

Trzeci czynnik to łatwość obsługi. Bardzo często jest to słaba strona bardzo tanich kas. Użytkownicy, którzy wcześniej nie mieli z kasami fiskalnymi do czynienia, mogą mieć problem z nauczeniem się obsługi mało intuicyjnego urządzenia. Kasy fiskalne o prostej obsłudze są około 300-400zł droższe od najtańszych, zwykle jednak warto zainwestować tę kwotę i mieć bardziej intuicyjne urządzenie.

Gotowa na euro

Nie wszystkie tanie kasy fiskalne są przygotowane do zmiany waluty na euro. Droższe urządzenia posiadają możliwość takiej zmiany i przydają się w przedsiębiorstwach o szerokim zasięgu działalności. Funkcja ta jest przydatna przyszłościowo i warto dowiedzieć się, czy wybrana przez nas kasa ją posiada, o ile z założenia jesteśmy w stanie przeznaczyć na ten wydatek nieco większe środki. Nie spodziewajmy się jednak tego udogodnienia po tanich kasach. Zwykle go nie mają. Zwykle też drobnym punktom sprzedaży nie jest to na razie potrzebne. I w tym przypadku warto dobrze przemyśleć potrzeby naszej firmy.

Tysiące rolek vs. jeden nośnik

Cenę kasy fiskalnej podnosi elektroniczna kopia paragonu. To bardzo przydatna funkcja, która przydaje się głównie w sklepach czy punktach usługowych, które przyjmują dziennie wielu klientów. Tradycyjne kasy fiskalne zapisują kopie paragonów na dodatkowej rolce papieru. Rolki takie firma musi przechowywać przez 5 lat od zakończenia roku podatkowego, w którym dana sprzedaż została rozliczona. Wszystkie te rolki muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach – w suchym i w miarę zacienionym miejscu. Zgubiona, zniszczona czy uszkodzona rolka z kopiami jest praktycznie nie do odzyskania. Natomiast nowoczesne kasy fiskalne zapisują kopie paragonów na nośniku elektronicznym. Na jednym takim nośniku można zapisać tyle danych, co na kilku tysiącach rolek. Ponadto istnieje możliwość wykonywania dowolniej ilości kopii tych danych. Funkcja ta jest bardzo praktyczna i możliwe, że w przyszłości już tylko takie kasy fiskalne będą produkowane. Na razie jednak elektroniczna kopia paragonu podnosi cenę urządzenia i nie spodziewajmy się, że najtańsza na rynku kasa będzie posiadała takie udogodnienie.

Używanym mówimy „Nie”Używana kasa fiskalna

Czy warto kupować używane kasy fiskalne? Odpowiedź brzmi: nie. I nawet nie chodzi o to, że takie urządzenie szybciej się zepsuje. Fiskalizacja starej kasy na nową firmę wymaga sporo zachodu i wkładu finansowego o wysokości porównywalnej z kosztem zakupu nowej kasy od autoryzowanego dealera. Ponadto nie mamy co liczyć na zwrot z urzędu skarbowego. Znacznie bardziej opłaca się kupić nowe urządzenie, z gwarancją i darmową fiskalizacją u serwisanta.

Odlicz sobie zwrot

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu kasy fiskalnej, przeanalizujmy nasze potrzeby i obliczmy koszty. Weźmy pod uwagę zwrot 90% kosztów poniesionych z tytułu zakupu kasy – pieniędzy tych nie dostaniemy od razu w postaci rabatu od sprzedawcy, ale w ostatecznym rozrachunku zapłacimy za nasz zakup o wiele mniej, niż w rzeczywistości kosztuje. Załóżmy, że zastanawiamy się, czy lepiej kupić kasę za 700 czy za 1000zł. Jeśli ta druga jest łatwiejsza w obsłudze i ma więcej potrzebnych nam funkcji, pamiętajmy, że w istocie zapłacimy za nią zaledwie 300zł, gdy weźmiemy pod uwagę zwrot z urzędu skarbowego.

Czasem lepiej zainwestować

Zakup jednocześnie taniej i dobrej kasy jest możliwy. Na rynku dostępnych jest wiele naprawdę wysokiej jakości urządzeń w przystępnej cenie. Jeśli specyfika naszej firmy pozwala nam zaoszczędzić na niektórych funkcjach, koszt zakupu po odliczeniu ulgi będzie właściwie nieodczuwalny. Mimo wszystko jednak dobrze przemyślmy nasze potrzeby, gdyż nie warto oszczędzać na czymś, co jest naprawdę ważne. Jeśli jakaś funkcja jest nam potrzebna, zainwestujmy nieco więcej i kupmy kasę, która naprawdę będzie dla nas użyteczna.

One Response to “Dobra i tania kasa fiskalna – czy to w ogóle możliwe?”

  1. Krakowianicka pisze:

    Ta tematyka jest mi bardzo bliska, ale przyznaje, ze sama nie ujęłabym tego problemu lepiej, w sensie, ciekawiej, czy bardziej przejrzyście. Niskie ukłony dla autora, bo cały blog jest naprawdę świetny.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *