content top

Czy jedna kasa fiskalna wystarczy?

Naprawa może potrwać kilka dni, a jeśli nasza kasa fiskalna ma uszkodzony moduł pamięci, nawet tydzień lub dłużej. Posiadanie zapasowego urządzenia pozwoli nam uniknąć konieczności zamykania sklepu lub sprzedaży na lewo. Pamiętajmy jednak, że Urząd Skarbowy przyznaje zwrot tylko za kasy fiskalne zakupione od razu przy rozpoczęciu ewidencjonowania.

Pan Tomasz zakłada w stolicy firmę zajmującą się sprzedażą pamiątek i drobnych akcesoriów. Nie spodziewa się szczególnie dużego ruchu, dlatego dochodzi do wniosku, że jedna kasa fiskalna w sklepie w zupełności wystarczy. Zdaje sobie jednak sprawę, że Warszawa to miasto, przez które codziennie przewija się tysiące turystów i osób będących w podróży. Co się stanie, jeśli jego jedyna kasa fiskalna nagle się zepsuje?

Zamknięte. Awaria kasy

Czarny scenariusz pana Tomasza wcale nie jest bardzo nieprawdopodobny. Zepsuć może się wszystko. Psują się nawet japońskie samochody i szwajcarskie zegarki. Kasa fiskalna również może się zepsuć. Co zrobi pan Tomasz w takiej sytuacji? Właściwie ma do wyboru tylko dwie opcje: może zamknąć sklep lub działać bez kasy, czyli na lewo. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Warszawa jest pełna nie tylko turystów i przyjezdnych, ale też urzędników skarbowych. Nawet jeśli żaden akurat nie zaszedłby do sklepu, pan Tomasz chce prowadzić swój biznes uczciwie i rozliczać się z całej swojej sprzedaży.

Naprawa może potrwać nawet kilka dni. Przy bardziej skomplikowanych usterkach kasy fiskalne bywają odsyłane do fabryki, co wydłuża czas naprawy nawet do tygodnia lub dłużej. Zamknięcie działalności na ten czas spowoduje nie tylko brak zysków. Klient, który chciał zajść do sklepu pana Tomasza, prawdopodobnie pójdzie do innego i być może już nigdy więcej nie wróci. Gdyby pan Tomasz miał zapasową kasę, oszczędziłby sobie wielu zmartwień.

Decyzja podjęta na wstępie

Wbrew pozorom zakup dwóch kas od razu nie stanowi znacznie większego wydatku. Zwrot z Urzędu Skarbowego możemy dostać za każdą zakupioną kasę. Maksymalna kwota zwrotu to 700zł. Jeśli jako zapasową kupimy kasę podręczną, mniejszą i tańszą, dodatkowy koszt może wynosić zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Jednak pan Tomasz może pomyśleć: drugą kasę kupię sobie później, jak już biznes trochę się rozkręci. Gdyby rzeczywiście odłożył ten zakup na inny termin, popełniły błąd. Urząd Skarbowy zwraca do 90% kosztów poniesionych z tytułu zakupu kas sfiskalizowanych tylko przy rozpoczęciu ewidencjonowania. Jeśli więc pan Tomasz chce mieć w swoim sklepie dwie kasy fiskalne lub więcej, powinien zdecydować się od razu. W innym przypadku traci szansę na zwrot za kolejne kasy fiskalne zakupione w późniejszym terminie.

Mądry Polak przed szkodą

Pan Tomasz wie, że Warszawa jest dobrym miejscem na rozkręcanie działalności i że może się spodziewać większej ilości klientów, niż z początku sobie założył. Planuje w przyszłości rozwinąć swoją działalność i powiększyć sklep, dlatego decyduje się na zakup trzech kas fiskalnych. We wszystkie trzy łącznie po odliczeniu zwrotu inwestuje zaledwie kilkaset złotych. Dzięki temu ma pewność, że nie zaskoczy go nagła awaria. Wie też, że w przyszłości nie będzie musiał żałować swoich decyzji, gdy działalność się rozwinie i będzie potrzebował dodatkowego urządzenia.

One Response to “Czy jedna kasa fiskalna wystarczy?”

  1. Igor pisze:

    Ciekawe informacje, ciekawy styl, ciekawe spojrzenie na temat. Dziękuję za zamieszczenie w notce wszystkich ważnych informacji, czyta się ja bardzo dobrze, gratulacje. Jak dla mnie, za notkę i całego bloga, 10/10!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *